ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Skalne Miasto

Adršpašsko-teplické skály to dwa duże zbiorowiska skał (Adršpašské skály i położone kilka kilometrów dalej Teplické skály) połączone trasą turystyczną. Są to fantastyczne kamienne labirynty wyrzeźbione siłami natury. Podczas zwiedzania możemy podziwiać wysokie piaskowce, strumyki, wodospad, jaskinię, jeziorko oraz wspaniałą, unikalną dla regionu florę.

Ściany Broumovskie

Broumovské Stěny to przepiękne górskie pasmo gdzie znajdują się piękne formacje skalne, głębokie przepaści i wąwozy. Na trasie jest wiele punktów widokowych, z których roztaczają się przepiękne widoki. Ponadto jest tam niewielu turystów.

Hvězda

Kaplica Matki Bożej Śnieżnej umiejscowiona jest na grzbiecie pasma górskiego, gdzie krzyżują się piesze szlaki turystyczne. Jest to pięcioramiennej budynek zbudowany na planie gwiazdy. Prowadzi do niego kamienny mostek nad skałami.

Centrum Sportowe Teplice nad Metuji

W kompleksie znajdują się 3 korty tenisowe, boisko do siatkówki i piłki nożnej, siłownia. Poza tym można pograć tu w squasha, tenisa stołowego,  a także skorzystać z sauny infrared

Trzebiechowicka Szopka

Najcenniejszą i najbardziej zachwycającą szopką jest niezaprzeczalnie unikatowa mechaniczna szopka betlejemska. Wspaniała konstrukcja została w całości wyrzeźbiona przez artystów Josefa Probošta i Josefa Kapuciána. Autorem drewnianego mechanizmu poruszającego figurkami jest Josef Friml. Szopka liczy ponad 100 lat i jest tam ponad 2000 figurek. Szopka była eksponowana na całym świecie.

Kopalnia miedzi Bohumír

W okolicy miejscowości Jivka w XIX wieku odkryto pokłady węgla kamiennego z prekarbonu i trzy żyły rudy miedzi w skałach chalkozynu, bornitu, malachitu, azurytu i covellinu. Skały były ciągle eksploatowane od połowy XIX wieku przez ponad 100 lat. Dziś kopalnia jest udostępniona dla zwiedzających.

Klasztor Benedyktyński w Broumovie

Klasztor został wybudowany w średniowieczu, przebudowany w wieku XVII. Jest perłą europejskiego baroku z wyjątkową średniowieczną kopią Całunu Turyńskiego. Znajdował się tu przez 200 lat Codex Gigas. Przy klasztorze znajduje się Kościół św. Wojciecha i biblioteka przyklasztorna – również w stylu barokowym.

Młyn Dřevíček

Przepiękny młyn wybudowany na początku XX stulecia. Znajduje się tu ciekawe muzeum przybliżające życie wiejskie na tych terenach. Od kwietnia do czerwca w każdą sobotę wypiekany jest świeży chleb na zakwasie żytnio-pszennym, bez dodatku drożdży.

Zamek Náchod

Wspaniała budowla o niezwykłej historii, powstała w XIII wieku. Później zamek przebudowywano kilka razy.
Od 2001 r. jest chroniony jako narodowy zabytek kultury Republiki Czeskiej. Wewnątrz zachowały się obrazy renesansowe i wczesnobarokowe na belkach stropowych, sgrafitta i freski. Ponadto zachowała się galeria portretów rodzin dworskich.

Zoo Dvůr Králové

Ogród zoologiczny z największą w Europie kolekcją zwierząt afrykańskich. Znajduje się tam afrykańska wioska w której mogą bawić się dzieci. Można przejechać się busem po Safari.

Pałac Nove Mesto nad Metuji

Wybudowany został w 1501 r., następnie przebudowany w stylu renesansowym i barokowym. Przeszedł rekonstrukcję w latach 1909 – 1911. Jest tam wieża widokowa i przepiękny ogród, w którym znajdują się drewniane obiekty oraz barokowe posążki krasnoludków. Ponadto podziwiać można zabytek techniki – drewniany zadaszony most.

Grupa Warowna Dobrošov

Jedyny w swoim rodzaju zabytek wojskowy z lat 1937-1938. Jest to zespół fortyfikacji z podziemnymi korytarzami i salami oraz ścieżką edukacyjną.

Schron Piechoty N–S 82 "Březinka"

Ogromny bunkier w pełni zrekonstruowany do stanu przedwojennego łącznie z kompletnym wyposażeniem i uzbrojeniem

Park linowy Mountain Emotion

Park linowy w Kudowie-Zdroju zaprasza miłośników aktywnego wypoczynku na pokonanie trasy rozpiętych pomiędzy konarami drzew. Na trasie trzeba zmierzyć się z przejściem po linie, niestabilnych mostach, trzeba zjechać tyrolką i zmierzyć się z wieloma innymi wyzwaniami.

Pijalnia Wód Mineralnych

Położona przy Parku Zdrojowym w Kudowie-Zdroju Pijalnia Wód Mineralnych już od I poł. XIX w. przyciąga kuracjuszy bogatą ofertą leczniczych wód mineralnych  – Pieniawa Chopina, Jan Kazimierz, Zdrój Zimny i Agata. Wszystkie te wody można spróbować. Nieopodal jest się źródełko wody mineralnej „Pieniawa Chopina” o temperaturze 18 st.

Kościół Najświętszej Maryi Panny

Najstarsza drewniana konstrukcja zbudowana wyłącznie  z drewna i zachowana w całości w całej Europie Środkowej. Znajdujący się w Broumovie kościół stoi tam najprawdopodobniej już od XII wieku. W wieku XV, po napadzie husytów, został zrekonstruowany w stylu gotyckim.

Dla dzieci

Farma Wenet

Farma znajduje się w Broumovie, jest to duże gospodarstwo z tradycyjnymi zwierzętami domowymi, takimi jak: kury, gęsi czy strusie. Oprócz tego, spotkamy tam zwierzęta egzotyczne, np. wielbłądy i okapi.  Wszystkie zwierzęta są przyjazne, można je głaskać. Dzieci maja możliwość przejażdżki na kucykach.

Basen w Teplicach nad Metují

Basen znajduje się przy jednym ze szlaków turystycznych, z obiektu roztacza się piękny widok na drzewa i skały. Woda jest oczyszczana przez filtr piaskowy, nie zawiera środków chemicznych. Do basenu można skakać ze skoczni. Są również boiska do siatkówki i piłki nożnej. Istnieje możliwość wynajęcia piłek, parasoli i leżaków.

Stadnina Koni Turov

Gospodarstwo znajduje się w malowniczej miejscowości Bukovice. Dzieci oraz dorośli mogą podziwiać piękne okolice z siodeł spokojnych koni. Dla początkujących oferowane są indywidualne lekcje.

Szlak Ginących Zawodów w Kudowie-Zdroju

W skansenie, który jest drewnianą wioską, możemy poczuć się jak prawdziwi mieszkańcy przed laty. Znajdziemy tu między innymi pracownię garncarską, kuźnię,  chatę robótek ręcznych i dom chleba. W pracowni garncarskiej odbywają się pokazy toczenia naczyń z gliny, każdy może spróbować swoich sił na kole garncarskim. Każdy tez może poczęstować się pajdą świeżego wiejskiego chleba ze smalcem. Nie brakuje tu domowych zwierząt: bażantów, kóz, alpaków i jeleni.

Centrum Linowe Adršpach

W linowym centrum oprócz mostów linowych są również przeszkody grupowe, które można pokonać jedynie współpracując z innymi. Można również wspiąć się na skałę piaskowca.

Muzeum Merkur

Jest to największe stalowe miasto – znajduje się w Księdze Rekordów Guinnessa. Konstrukcja inspirowana jest powieściami Juliusza Verne’a i niesamowitą technologią z XIX wieku. Pomysł zrodził się w duszy budowniczego już w latach pięćdziesiątych. Budowa miasta rozpoczęła się w 2000 r. I zakończyła w 2016 r.

Muzeum Papierowych Modeli

Ekspozycja muzeum zawiera ponad 300 modeli kartonowych najlepszych wykonawców z Czech, Polski i Słowacji. Znajduje się tam również wystawa planszowa, prezentująca dzisiejsze trendy modelarstwa kartonowego. Jak pamiątkę można stworzyć własny model z kartonu.

pl_PLPolski
en_GBEnglish (UK) cs_CZČeština pl_PLPolski